Menopauza: příčiny, projevy a zmírnění příznaků

Menopauza je sice přirozenou součástí života ženy, to však nic nemění na skutečnosti, že její projevy nejsou obvykle vůbec příjemné. Co tedy v tomto období dělat pro zmírnění příznaků?

Projevy a příčiny menopauzy

Menopauza neboli přechod vzniká v důsledku útlumu funkce vaječníků, a to většinou mezi 45. a 55. rokem života. Díky tomu dochází ke snížené tvorbě hormonů progesteronu a především estrogenu. Zároveň končí menstruace a ženy se stávají neplodnými. Nedostatek hormonů je přitom doprovázen nepříjemnými projevy přechodu, mezi které patří návaly horka, zvýšené pocení, únava, ale také poruchy spánku, psychická nerovnováha, bušení srdce a někdy se objeví i přibývání na váze.

Zmírnění příznaků přechodu

Ačkoli jsou výše zmíněné projevy menopauzy nepochybně nepříjemné, existuje několik postupů na jejich zmírnění. Jaké to jsou?

  • Hormonální léčba. Často využívána metoda. I když může být efektivní, na druhou stranu ji mohou provázet možné nežádoucí účinky některých synteticky vyráběných hormonů.
  • Produkty na menopauzu. V současné době jsou k dispozici i speciální doplňky stravy jako např. Femm Passion Libido Caps či prášek Maca Fresh. Obsažené látky totiž mohou pomoci od nepříznivých projevů spojených s menopauzou.
  • Ke zmírnění příznaků menopauzy mnohé ženy používají také bylinky. Za všechny jmenujme alespoň šalvěj lékařskou anebo červený jetel - ty jsou často jako extrakty právě obsaženy i v doplňcích stravy viz. výše.
  • Pravidelný pohyb. Jak jsme uvedli, součástí projevů menopauzy je i nabírání kilogramů. Fyzická aktivita je tedy v tomto období rovněž důležitá.

Co jste o menopauze možná nevěděli?

Na závěr se ještě zaměřme na některé zajímavosti ohledně období přechodu. Pokud si např. myslíte, že ženy během menopauzy nutně ztrácejí chuť na sex, není to tak úplně pravda. Výrazný pokles zájmu o pohlavní styk dokonce dle některých výzkumů uvádí pouze 20 % dotazovaných. Přechod může také přijít proti obecně rozšířenému nárazu již kolem 40 let a v některých případech může trvat přes 10 let! Navíc musíme doplnit, že se rozhodně nejedná o začátek konce života...